Pravilnik o polaganju državne mature- NEDOZVOLJENA PONAŠANJA UČENIKA

Autor: Ružica Kruhoberec, 30. 5. 2016.

Poštovani maturanti,

Pravilnik o polaganju državne mature jasno definira koja su nedozvoljena ponašanja pristupnika tijekom ispita i propisuje određene mjere koje se izriču u slučaju nepoštivanja Pravilnika.

Pažljivo ih pročitajte pod poveznicom opširnije.

Članak 31.

(1) Nedozvoljena ponašanja učenika, odnosno pristupnika na ispitu jesu:

1. nepridržavanje uputa dežurnoga nastavnika,

2. upisivanje neprimjerenih znakova ili neprimjerenih sadržaja u ispitni test,

3. nepridržavanje uputa o uporabi propisanoga pribora,

4. osvrtanje, razgovaranje, odnosno sporazumijevanje,

5. ometanje tijeka ispita,

6. prepisivanje ili dopuštanje prepisivanja,

7. posjedovanje ili korištenje nedopuštenih pomagala,

8. predavanje uratka drugoga pristupnika,

9. nedozvoljeno posjedovanje ispitnih materijala,

10. zamjena identiteta pristupnika.

(2) Mjere koje se izriču u slučajevima utvrđenoga nedozvoljenog ponašanja jesu:

a) opomena –kao upozorenje kod prvoga primijećenoga nedozvoljenoga ponašanja od točke  1. do 6. stavka 1. ovoga članka

b) prekid dijela ispita ili ispita kod ponovljenoga nedozvoljenog ponašanja od točke 1. do 6. i prvoga primijećenoga nedozvoljenog ponašanja iz točaka 7. i 8. stavka 1. ovoga članka.

c) poništavanje svih položenih ispita– u slučaju točaka 8., 9. i 10. stavka 1. ovoga članka.

(3) Mjeru poništenja svih položenih ispita državne mature izriče ravnatelj Centra.

(4) Ravnatelj Centra može poništiti ispite i u drugim slučajevima, osim u slučajevima navedenim u stavku 1. i 2. ovoga članka, a u kojima je dovedena u pitanje zakonitost provedbe ispita.

Članak 32.

(1) Opomenu izriče voditelj ispitne prostorije te istu zapis uje u zapisnik o tijeku ispita.

(2) U slučaju utvrđenoga nedozvoljenog ponašanja za koji se izriče mjera prekida ispita ili  dijela ispita, voditelj ispitne prostorije odmah  bavještava predsjednika ispitnoga povjerenstva  koje utvrđuje stvarno stanje i odmah donosi konačnu odluku.

(3) Voditelj ispitne prostorije postupa sukladno odluci ispitnoga povjerenstva.

(4) Kada se izrekne mjera prekida ispita ili dijela ispita, učenik, odnosno pristupnik dužan je napustiti prostoriju u kojoj se polaže ispit tako da ne

ometa provođenje ispita.

(5) U slučaju prekida ispita, učeniku, odnosno pristupniku poništava se dio ispita ili ispit i  dodjeljuje nula bodova, o čemu odluku donosi Centar na prijedlog ispitnoga povjerenstva.

(6) Ispitno povjerenstvo o svim mjerama protiv prekršitelja obavještava Centar.

Nakon prošlogodišnjih događaja NCVVO u svojim  Pravilima  o pripremi, organizaciji i provedbi ispita državne mature dopunilo je i predvidjelo i ove mjere:

Krađa ispita

Za pristupnika počinitelja krađe Centar donosi odluku o poništenju ispita i o zabrani polaganja ispita u tekućoj i sljedećoj školskoj godini zbog teških povreda kojima je dovedena u pitanje zakonitost provedbe državne mature prema članku 31., stavku 4. Pravilnika o polaganju državne mature.

Centar će nakon utvrđivanja štetnih posljedica krađe i/ili otkrivanja ispita odlučiti o mogućoj materijalnoj šteti i pokretanju postupka za naknadu štete.

Prepisivanje ili omogućivanje prepisivanja.

Osim mjera koje su propisane i koje se poduzimaju prema članku 38. Pravilnika o polaganju državne mature Centar donosi odluku o zabrani polaganja ispita u tekućoj i sljedećoj školskoj godini zbog teških povreda kojima je dovedena u pitanje zakonitost provedbe državne mature prema člancima 29. i 31., stavku 4.Pravilnika o polaganju državne mature.

pravila-o-DM.pdf (7.44 MB)

Zdravstvena i veterinarska škola Dr. Andrije Štampara Vinkovci / H.D.Genschera 16a, HR-32100 Vinkovci / www.ss-drastampara-vk.skole.hr / ured@ss-drastampara-vk.skole.hr