Posjet Muzeju čokolade

Autor: Vlatka Vujčić, 8. 6. 2022.

U četvrtak, 26. svibnja, učenici 2. a razreda sa svojom razrednicom Gordanom Medić posjetili su Muzej čokolade u Zagrebu. Kao ulaznicu svaki je učenik dobio degustacijsku kutijicu s više vrsta vrhunske čokolade koja se kušala prema uputama voditeljice.

Muzej se sastoji od sedam soba, a svaka ima posebnu priču koja im je odala sve tajne svijeta čokolade.

Sve o Muzeju čokolade možete pročitati pod "više".

Filip Bartulović i Dora Stubičar, 2. a

Fotografije se nalaze u fotogaleriji.

Prva soba, inspirirana džunglom Južne Amerike, obložena je zelenim tkaninama. Na nekoliko postolja zaštićenima staklom mogle su se vidjeti posude u kojima se pravio napitak od kakaovca i sjemenke kakaovca. Također, učenici su imali priliku probati prilično gorke sjemenke kakaovca.

Na jednoj strani druge sobe nalazi se kaciga Hernana Cortesa koji je donio kakaovac iz Amerike u Španjolsku, a na drugoj strani kruna Montezume II. koji je posjedovao otprilike 960 000 000 sjemenki kakaovca. Sredinu sobe zauzima ostakljeni okrugli stol u kojemu su izložene stare knjige o povijesti kakaovca kao i sprave za pravljenje čokoladnog napitka. U ovoj sobi mogao se kušati zanimljiv čokoladni liker neobična okusa.

Treća soba, obojena u ružičastu boju, sadržavala je unikatne šalice za ispijanje čokoladnog likera. Imala je ugođaj baroknog dvorca s raznim slikama i okvirima. Tu su učenici mogli probati kakav su okus imale prve tamne čokolade i odmoriti se na ružičastom dvosjedu.

U četvrtoj sobi učenici su se najviše zadržali. Osjetilima dodira i mirisa mogli su se iskušati u prepoznavanju raznih vrsta mirisa kao što su jagoda, vanilija ili kokos. U sobi se projicirao edukativni film koji je prikazivao procese proizvodnje čokolade. Imali su priliku kušati tamnu, mliječnu i bijelu čokoladu na čokoladnim fontanama.

Peta soba bila je puna novinskih članaka i originalnih pakiranja najpopularnijih čokolada. U njoj je izložena jedna od prvih čokolada koja je bila napravljena u „kockama“. Prikazivala je doba kada su ljudi počeli tako konzumirati čokoladu. Naši učenici u ovoj su sobi mogli probati mliječnu čokoladu kakva se proizvodila u 19. stoljeću.

Šesta soba nije bila ništa manje zanimljiva od ostalih. Sadržavala je nostalgične omote i pakiranja raznih čokolada. Veliki dio sobe zauzimali su kalupi čokolada, a s druge strane omoti starih čokolada kao što je Mikado, prva čokolada s rižom na svijetu. Ipak, glavna zvijezda ove sobe bio je bicikl koji, kada se vozi, vrti iza sebe bombone u kantici. Korišten je u filmu „Charlie i tvornica čokolade“, a učenici su ga smjeli „provozati“. U ovoj su sobi učenici kušali bijelu čokoladu iz degustacijske kutijice.

U sedmoj, ujedno i posljednjoj sobi, nalazili su se razni pokloni. Najsmješniji su bili oni za mito i korupciju. Soba daje snažnu poruku kako je čokolada jedan od najljepših poklona koji se može nekome darovati za bilo koju prigodu. Ovdje su učenici degustirali ruby čokoladu ružičaste boje napravljenu od posebne vrste kakaovca koji ima ružičaste sjemenke.

Zdravstvena i veterinarska škola Dr. Andrije Štampara Vinkovci / H.D.Genschera 16a, HR-32100 Vinkovci / www.ss-drastampara-vk.skole.hr / ured@ss-drastampara-vk.skole.hr