Project „Debate Great“

Autor: Vlatka Vujčić, 21. 2. 2019.

15. veljače 2019. godine održali smo Projekt „Debate great“ u kojem je sudjelovalo pet škola s područja grada Vinkovaca s oko 50 učenika i njihovih mentora.  Projekt je provela Zdravstveno-veterinarska škola dr. Andrije Štampara Vinkovci, a organizirale su ga profesorice engleskog jezika Anđela Lozančić i Stephanie Kate Lukač.

Cilj projekta bio  je unaprijediti jezične kompetencije naših učenika kroz drugačiji, izvannastavni pristup i zanimljive, njima bliske teme. Također je u cilju bilo međuškolsko povezivanje učenika  kroz omjer znanja i vještina. Namijenjen je bio učenicima drugih i trećih razreda svih srednjih škola, a najbolji timovi koji su imali najjače argumente i bili najuvjerljiviji u debatiranju, osvojili su nagrade i diplome kao potvrdu o sudjelovanju.

Ovim putem se zahvaljujemo školi i Županiji Vukovarsko – srijemskoj kao pokrovitelju te restoranu Marabu, kafiću Charlie i Mcdonaldsu na poklon kuponima i Gradskim bazenima Vinkovci na doniranim ulaznicama za kupanje.

Anđela Lozančić, prof.

Više o provedbi projekta možete pogledati pod "opširniije".

Debatiralo se ukupno na 10 tema:

Food is better in quality in Croatia than in most European countries.

Job vs. university after high school.

Migrations (related to the current situation in the EU: acceptable because these people only search for better life conditions or unacceptable because they all have “an agenda”).

School uniforms should be obligatory in schools!

Every person should be provided by a free internet service from the government!

Killing animals for food (scientific testing on animals) is wrong!

Semi:

You Tube personalities, bloggers, influencers – something that anyone can be!

Sports stars should be positive role models.

Final:

Do celebrities get away with more crime than non-celebrities?

Should I stay or should I go? (In my homeland - Croatia)

U prvom krugu, svaki tim je debatirao dvaput. Izvlačenje tema i strana „za“ ili „protiv“ je bilo na sreću. Bodovanje je vodilo ekipe u polufinale i finale.

Tročlano povjerenstvo činile su Rejhana Nuhanović Tadijan, Mirela Dobutović i Josipa Petković. Ocjenjivale su činjenične informacije koje su iznosili učenici o svakoj temi “za” ili “protiv”, razumijevanje teme, uvjerljivost, jasnoću iznošenja argumenata, pobijanje argumenata protivničke ekipe te iznošenje završnih argumenata.

Nakon zbrajanja ocjena i dojmova, povjerenstvo je odlučilo:

1. mjesto Gimnazija Matije Antuna Reljkovića Vinkovci –Team Five hundred

2. mjesto Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca Vinkovci – Team Shaken

3. mjesto osvojila je također Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca Vinkovci – Team ACME

4. mjesto Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci – Team Stephen Hawking's stand up club

5. mjesto podijelile su ekipe Zdravstveno-veterinarske škole dr. Andrije Štampara Vinkovci i Team „The medical gang“ i vinkovačke Srednje strukovne škole  i Team „Ocean's 10“

Učenici nisu skrivali oduševljenje ovom idejom, pokazali su zavidno znanje i mnoge vještine poput tečnog izražavanja na engleskom jeziku, vještini pobijanja argumenata, sposobnosti javnoga nastupa itd.

Oduševljenje je poraslo kada su se dodijelile nagrade:

1. mjesto 500 kn na poklon karticama Cinestar

2. mjesto 500 kn poklon bonova u HG spotu

3. Marabu pizzeria i kafić Charlie – pizza i piće po izboru

4. Mcdonald's kuponi za meni po izboru

5. i 6. mjesto ulaznice za bazen Vinkovci

Zdravstvena i veterinarska škola Dr. Andrije Štampara Vinkovci / H.D.Genschera 16a, HR-32100 Vinkovci / www.ss-drastampara-vk.skole.hr / ured@ss-drastampara-vk.skole.hr