Dan učitelja - 5. listopada

Autor: Vlatka Vujčić, 12. 10. 2018.

Dan učitelja, 5. listopada, učenici naše škole zamijenili  su uloge sa svojim profesorima kako bi se okušali u nastavničkom poslu.

Cilj navedene aktivnosti  je približiti učenicima nastavnički posao, razvijati njihove potencijale i afinitete te komunikacijske i suradničke vještine.

Fotografije i opis aktivnosti možete pogledati pod "opširnije".

Smisao programa koji je dio školskog kurikuluma je dati priliku i povjerenje našim učenicima kako bi se okušali u svim poslovima koji se rade u školi. Sve je zamišljeno kao improvizirana, a zapravo realna situacija. Primjer je to dobre prakse kojom dokazujemo da smo zajednica koja uči, u kojoj smo svi u istoj poziciji te svi možemo učiti jedni od drugih. Svaka uloga ima svoju težinu. Učenička uloga ukoliko  je u pasivnoj poziciji  nema mnogo prostora za razvijanje kreativnosti i potencijala kao i nastavnička. Poznato nam je kako se autoritet nastavnika više ne  podrazumijeva sam po sebi nego ga treba stjecati na potpuno nove načine . Nakon zamijenjenih uloga učenici su naglasili kako su naučili najveću lekciju nakon profesorske uloge, a to je: važnost  aktivnost učenika na satu te respekt i uvažavanje svakoga neovisno o ulozi koja se obnaša. Shvatili su koliko je teško nastavniku predavati ukoliko ga razred ignorira ili ometa.

Također, učenici su tijekom zamijenjenih uloga otkrili i svoje latentne afinitete prema nastavničkom pozivu ili pozivu poučavatelja-edukatora. Svim učenicima  koji su se 5. listopada odvažili, zauzeli i stavili u ulogu profesora, stručnih suradnika, ravnatelja, tajnice, računovotkinje, administratorice, domara  te podvornica  čestitamo na predano  odrađenom poslu.

Sanda Horvatović, psihologinja

Zdravstvena i veterinarska škola Dr. Andrije Štampara Vinkovci / H.D.Genschera 16a, HR-32100 Vinkovci / www.ss-drastampara-vk.skole.hr / ured@ss-drastampara-vk.skole.hr