SKUP MLADIH CRVENOG KRIŽA (FIACCOLATA 2017.)

Autor: Blanka Bunjevac, 27. 6. 2017.

Mladi Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci od 24. do 26. lipnja 2017. sudjelovali su na Svjetskom skupu Mladih Crvenog križa u talijanskim gradovima Solferinu i Castiglioneu gdje se prije 158 godina rodila plemenita ideja Crvenog križa

Središnja manifestacija Svjetskog skupa Mladeži Crvenog križa je tradicionalna Fiaccolata (Bakljada), procesija u kojoj noseći baklje sedamnaest kilometara dugim putem od Solferina do Castiglionea sudjeluju mladi humanitarci.

Više informacija i fotografije potražite pod "opširnije".

Na ovogodišnjoj Fiaccolati okupilo se oko 20.000 mladih iz cijeloga svijeta, a iz Hrvatske je osim 54 članova Mladeži Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci, sudjelovalo i 40 mladih Crvenog križa iz Istarske županije, te 57 mladih Crvenog križa iz Osječko-baranjske županije.

Nacionalno društvo Hrvatskog Crvenog križa predstavljali su izvršni predsjednik Robert Markt, voditeljica Ureda IP HCK Maja Antonić i voditelj Odjela za rad s mladima i volonterima Josip Vuletić, koji su sudjelovali i na pratećoj konferenciji, ali i zajedno s mladima prehodali cijeli put u procesiji s bakljama

Na otvorenju ovogodišnje Fiaccolate u Solferinu mlade Crvenog križa pozdravio je predstavnik Međunarodnog odbora Crvenog križa, Međunarodne federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Talijanskog Crvenog križa i domaćina. Nakon otvorenja u dvorištu crkve u Solferina unesene su prva baklja humanosti, zastave Crvenog križa, Crvenog polumjeseca i Crvenog kristala te transparenti s temeljnim načelima Međunarodnog pokreta Crvenog križa: humanost, neutralnost, nepristranost, neovisnost, dragovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.

Potom su plamenom humanosti upaljene baklje svih sudionika koji su u procesiji krenuli istim putem kao i ranjenici nakon bitke davne 1859. godine. Praćeni pljeskom i odobravanjem stanovnika obližnjih mjesta koji su ispred svojih zastava Crvenog križa okićenih kuća pozdravljali plamenu rijeku humanosti, sazdanu od 20.000 baklji. Kakva je to subotnja večer bila.... vijugala preko brežuljaka i dolina sjeverne Lombardije. Na cilj u Castiglioneu, mladi su stigli oko ponoći gdje su uživali u posebnom programu svjetske manifestacije koja je pod jednom idejom i pod jednom zastavom okupila budućnost Međunarodnog pokreta Crvenog križa.

Takvo zajedništo bez ijednog incidenta teško se može opisati, osim vidjeti i doživjeti kao što je doživjela naša ekipa Crvenog križa (Josipa Zetović, Martina Breščaković, Patricija Čičerić, Nikolina Jukić i  Mihaela Plašć, nažalost bez naše vođe ekipe Dore Svitlanović, koja je bila spriječena zbog putovanja). Bravo za mladeži CK, bravo za našu ekipu CK .

Sanda Horvatović, mentorica ekipe CK

Castiglione

Solferino

Zdravstvena i veterinarska škola Dr. Andrije Štampara Vinkovci / H.D.Genschera 16a, HR-32100 Vinkovci / www.ss-drastampara-vk.skole.hr / ured@ss-drastampara-vk.skole.hr